تعداد بازدید: ۴۳۱
فرزین رحیمی زنوز: مداخلات دولت در بورس، در طی مدت چند ماه اخیر، منجر به ارائه قوانین مختلف و پیاپی شده و در نهایت به وضعیت موجود انجامیده است
کد خبر: ۱۰۹۰۴۹
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸

خروج بورس از لوای دولت امید بخش‌تر هست

به گزارش سرمدنیوز، ارابه دست و شکسته اقتصاد کشور، هر از چند گاهی با استفاده از ابزارهای موجود در کشور سعی می‌کند، لنگ لنگان خود را به سوی افق نامعلوم بکشاند.

تشویقِ دستوری! دولت به حضور در بورس، از روزهای نخست سال جاری همزمان با شیوع کرونا، و البته تحریم‌های آمریکا، این بار امید به بهبود معیشت مردم را، بر سرِ سفره «بورس» پهن کرد!

حضور درعرصه‌ای که بدون هیچ پیش زمینه و آموزش قبلی، زنگ خطر روزهای ناخوش آینده را به صدا درآورد.

هر چند گروهی نیز معتقد هستند که؛ مداخله دولت در بورس، می‌تواند تأمین مالی فعالیت‌های تولیدی را نیز به همراه داشته باشد. زمانی که این گونه انگیزه‌ها در بازار سرمایه ایجاد می‌شود لازم است دولت با عرضه شرکت‌های خود، مانع ایجاد حباب قیمتی در بورس شود. بنابراین همزمان با ورود پول به این بازار ضروری که شرکت‌های دولتی هر چه سریع‌تر به مردم واگذار شوند.

اما اکثریت قریب به اتفاق معتقد هستند که؛ «بورس» بر خلاف بازارهای سنتی دیگر، بازاری کاملاً رسمی است و خرید و فروش در آن از قوانین و ضوابط خاصی تبعیت می‌کند.

لذا حضور سهامداران در این بازار، با آگاهی از تمام این قوانین و آشنا به نوسانات این بازار در آن حضور می‌یابند.

اما با توجه به ناشناخته بودن این بازار در کشورما، دخالت دولت در بورس، فقط به تشویق شرکت‌های حقیقی و حقوقی و مردم به این بازار منتهی شد و در نتیجه امکان بهره‌برداری از این فرصت در نطفه خفه شد.

هرچند، شاید این حرکت آغازی برای فرآیندی باشد که بعدها، آثار مطلوبی در برداشته باشد، اما قربانی‌های آغازین این پروسه به ویژه در شرایط دشوار کنونی، متحمل ضرر و زیان‌های بسیاری شدند که اگر همراه با آموزش و اطلاع رسانی دقیق در این حوزه بود، شاید به درصد کمتری را شامل می‌شد.|

فرزین رحیمی زنوز، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، در باره وضعیت بورس در کشور گفت: بورس بهترین محل برای جذب سرمایه‌های مردمی و غیر از آن است، اما اینکه چرا در حال حاضر چنین شرایطی برای بورس کشورمان پیش آمده، باید از چند بعد به آن پرداخت.

وی با تاکید بر اینکه «بورس» باید فرآیندی خصوصی باشد و با تاثیر و تاثر از فرآیندهای درون آن به شکل طبیعی روند کاری خود را طی کند اظهار داشت: نهادهای گرداننده بورس در حال حاضر دولتی هستند و عدم شفافیت هایی که دراین زمینه وجود دارد، منجر به ارائه اطلاعات ناصحیحی روی تابلو می‌شود که در عرضه و ...مشکلاتی ایجاد می‌کند.

وی سیاست دستوری دولت جهت ورود به بورس در کشور را مطلوب ارزیابی نکرد و گفت: مداخلات دولت در بورس، در طی مدت چند ماه اخیر، منجر به ارائه قوانین مختلف و پیاپی شده و در نهایت به وضعیت موجود انجامیده است.

این کارشناس با بیان اینکه وضعیت بورس در حال حاضر از نرخ ارز تبعیت می‌کند یادآور شد: انتخابات امریکا بر روی بورس ایران، همانند دیگر بورس‌های دنیا تاثیرگذار بوده و سهام شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

به اعتقاد رحیمی زنوز، خروج بورس از لوای اعمال قوانین دولتی به آن کمک خواهد کرد و می‌توان امید داشت که روند رو به بهبودی را طی کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار