تعداد بازدید: ۳۱۲
رصد فعالیت کشورهای مختلف در حال حاضر با استفاده از جدیدترین ابزارها فرآیندی است که نمی توان از آن فرار کرد، فقط با الحاق به تعهدنامه، بهانه را از دست دیگران خواهد گرفت تا فشارها علیه ایران کم شود و ضمن اینکه مخفی کردن اطلاعات باز هم با استفاده از ابزارهای جدید امکان پذیر خواهد بود
کد خبر: ۱۰۹۳۰۰
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۵

FATF فرصتی است که بهانه از کشورهای متخاصم می‌گیرد

سیاوش غیبی پور، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار سرمدنیوز، در باره ضرورت های پذیرش یا عدم پذیرش FATF با بیان این مطلب گفت: در مقوله FATF، در سطح کلان، اگر نظام را شفاف بدانیم باید بدانیم که که این امر به اعتبارسنجی در عرصه بین المللی کمک می کند و این به معنای آن است که در بحث, خلق پول، بودجه دفاعی، شفاف سازی اعتبار ملی و بین المللی و .... به طرفین کمک می کند و می تواند به تصمیم گیری ها در حوزه اقتصادی و غیراقتصادی یاری رساند.

وی وجود FATF را در نظام اقتصادی جهانی نوعی «اهلیت» دانست که برای طرفین مبادلات تجاری از اهمیت خاصی برخوردار است که از طریق آن ، میزان تورم، کسری بودجه و میزان توانمندی‌ها در معاملات سطح کلان را تعیین می‌کند.

غیبی پور در ادامه با بیان اینکه هر کشوری که به FATF بپیوندد، خود نیز می تواند از مزایای آن در معاملات اقتصادی خود با دیگر کشورها بهره جوید اظهار داشت: اطلاع از نوسانات داخلی کشورها ریسک مالی معاملات اقتصادی را کاهش می دهد و انجام این تبادلات به شکل آگاهانه صورت خواهد گرفت.

این کارشناس اقتصادی الحاق ایران به FATF را چندان نامطلوب ارزیابی نکرد و گفت: ورود ایران به این تعهدنامه، باعث نمی شود که کشورمان در جمع تعداد زیادی از مخالفان که قصد دارند علیه ایران تصمیم گیری کنند، تنها بماند، بلکه ما هم طرفدارانی داریم که همچون گذشته، با وجود بودن ایران در پیمانهای جهانی، تنها نبوده ایم و از بسیاری از تصمیم گیری های یک طرفه علیه ایران جلوگیری شده است.

غیبی پور در عین حال وجود ابزارهای مختلف نوین فناوری اطلاعات در عصرکنونی را عامل ذکر کرد که کشورهای دیگر را بی نیاز از وجود عهدنامه هایی مانند FATF برای کسب اطلاعات از تراکنش های مالی دیگر کشورها می کند.

به گفته این کارشناس، پیوستن ایران به این تعهدنامه به نوعی می تواند بهانه را از دستِ گروهی که با دستاویز قرار دادن آن، ایران را از بسیاری منافع در سطح بین المللی محروم می کنند و مشکلات داخلی را برای ملت و دولت ایجاد می کنند، نجات داد.

وی خاطرنشان کرد: معاملات تک محصولی یا چند محصولی کشورها، به راحتی تراکنش های مالی و اقتصادی کشورها را در اختیار دیگر کشورها قرار می دهد و نیاز ی به این نیست که به FATF پیوسته باشیم یا خیر.

وی تدبیر مقام معظم رهبری جهت واگذاری تصمیم گیری در باره FATF به مجلس و دولت را خوب توصیف و خاطرنشان کرد: تشتت آراء در این باره و اظهارنظر در این زمینه از سوی برخی نهادها قانونی نبود و تدبیر مقام معظم رهبری باعث جامعیت بررسی و اظهار نظر در این خصوص خواهد شد.

عضویت ایران در FATF باعث اعتبار جهانی خواهد شد

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه عضویت ایران در FATF باعث اعتبار جهانی خواهد شد یادآور شد: با الحاق ایران به این تعهدنامه علاوه بر کسب اعتبار جهانی، از میزان اعمال فشارها به کشورمان کاسته خواهد شد و پول ما نیز اعتبار بیشتری خواهد یافت و با کاهش نرخ ارز مشکلات جانبی کمترمی شود .


وی برخی مخالفت های موجود در این زمینه را نیز از سرِدلسوزی آنها دانست و گفت: اظهار نظر برخی از افراد در این باره که الحاق به FATF باعث می شود که ریزِ اطلاعات ما در تراکنش های مالی در اختیار کشورهای متخاصم قرار گیرد و آنها از این مسئله به عنوان ابزاری علیه ما استفاده می کنند نیز، در دنیای کنونی قابل استناد و توجه نیست.

FATF شکل رسمی رصد تراکنش های مالی کشورهاست که پیش از آن، غیررسمی وجود داشته است

وی افزود: رصد فعالیت کشورهای مختلف در حال حاضر با استفاده از جدیدترین ابزارها فرآیندی است که نمی توان از آن فرار کرد، فقط با الحاق به تعهدنامه، بهانه را از دست دیگران خواهد گرفت تا فشارها علیه ایران کم شود و ضمن اینکه مخفی کردن اطلاعات باز هم با استفاده از ابزارهای جدید امکان پذیر خواهد بود.


به گفته این کارشناس اقتصادی الحاق به FATF فرصتی است که می تواند ایران همزمان با قطع تحریم ها به شکل مثبت از آن سود جوید و با بهره گیری از منافع حاصل از آن، هوشمندانه در عرصه اقتصادی و سیاسی، مشکلات داخلی و خارجی خود را حل کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار