تعداد بازدید: ۱۴۲
تسهیل مراودات بانکی یکی از ضرورت‌های اعلام شده پیوست به «FATF» از سوی موافقان این پروسه اعلام شده است. فرآیندی که بر اساس رعایت استانداردهای موجود مبادلات بانکی جهت حضور در جریانات بانکی باید این ضرورت را پذیرفت
کد خبر: ۱۰۹۵۳۴
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰

حذف ایران از تعاملات بانکی در سایه سنگین روی برگرداندن ایران از «FATF»

به گزارش پایگاه خبری سرمدنیوز، واگذاری فرصت دوباره بررسی این امر به دولت و مجلس و ابراز نظر برخی از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه شاید با بررسی مجدد بتوان با شرایط خاص به تعهدنامه پیوست، خود بیانگر این است که با رفع موانع اجرای استانداردهای «FATF» بتوان از تهدیدهای بزرگی ممانعت به عمل آورد.

"اف ای تی اف (FATF)"، یک نهاد نظارت بر نقل و انتقال پول است که با هدف جلوگیری از جرایم مالی جهانی و تامین مالی "تروریسم" فعالیت می‌کند.

این سازمان همزمان از تمامی کشورهای عضو خواست تا بر مبادلات پولی با ایران و سرمایه‌گذاری در شرکت‌هایی که در ایران فعال هستند، نظارت ویژه‌ای داشته باشند.

ایران هنوز عضویت کامل در کنوانسیو‌ن‌های مقابله "تامین مالی تروریسم" و "پالرمو" را تصویب نکرده است.

کنوانسیون پالرمو یکی از پیمان‌نامه‌های مورد حمایت سازمان ملل است که برای مبارزه با قاچاق انسان و تولید غیرقانونی و قاچاق اسلحه و مهمات تصویب شده است.

کنوانسیون "مقابله با تامین مالی تروریسم" یا "سی اف تی" نیز یکی دیگر از پیمان‌نامه‌های سازمان ملل است که اعضا را ملزم می‌کند با نظارت بر مبادلات بانکی، جلوی تامین مالی گروه‌های "تروریستی" را بگیرند.

تیرخلاص به سیستم بانکی

نپذیرفتن به «FATF» از سوی گروهی از کارشناسان و همچنین مدیران دولتی، به معنای تیرخلاص به سیستم بانکی اعلام شده است.

غلامرضا انصاری، معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه ایران نپذیرفتن این تعهدنامه از سوی ایران و رد نکردن این سد حتی با وجود احتمال رفع تحریم‌ها را، پایان حیات سیستم بانکی ایران ذکر کرد.

به گفته انصاری «FATF» مانند برگه گذرنامه‌ای برای ایران برای ورود از دنیای کوچک سیستم بانکی خود به جهان بزرگ و سیستم بانکی جهانی است.

وی اعلام ضرب الاجل کشورهایی مانند چین و روسیه نیز برای ایران جهت نقل و انتقالات بانکی را عامل دیگری جهت الزامی بررسی این تعهدنامه با نگاهی جامع‌تر با توجه به شرایط حاکم بر جامعه ذکر کرد.

 

کارشناس اقتصادی : داعیان نپذیرفتن FATF، فشار اقتصادی را درک نکرده‌اند

اما پازوکی، کارشناس اقتصادی نیز در واکنش به اظهارنظرهای مخالف به الحاق ایران به این تعهدنامه ، نپذیرفتن FATF از سوی ایران را منطقی ندانست و افزود: در حال حاضر گروهی که اثرات تحریم را درک نکرده‌اند و شرایط سخت زندگی و دشواری‌های اقتصادی به آنها فشار وارد نکرده است، اصرار بر عدم پیوستن به FATF دارند، در حالی که نمی‌بینند که مشکلات با مردم چه کرده است؟

وی با تاکید بر اینکه حتی بانک‌های چینی و روسی نیز از انجام معاملات بانکی با ایران خودداری می‌کنند اظهار داشت: در شرایط کنونی، حتی بانک‌های درجه 3 و 4 اروپایی هم، حاضر به همکاری با سیستم بانکی ما نبوده و تنها بانک‌های زیرپله‌ای چینی، آن هم با دریافت هزینه 20 درصدی مبادله، این همکاری را انجام می‌دهند. به عبارت دیگر، یک بانک درجه چندم چینی برای مبادله 100دلار با بانک ایرانی، 20 دلار هزینه مبادله دریافت می‌کند.

پازوکی یادآور شد: تمام کشورهای دوست ایران مانند؛ عراق، پاکستان، چین و ... نیز به FATF پیوسته اند در حالی که ایران با یکه تازی در این زمینه به کشوری عقب مانده در تعاملات اقتصادی تبدیل شده است.

وی عقب ماندگی سیستم بانکی را از تبعات منفی نپذیرفتن FATF ذکر و خاطرنشان کرد: سیستم بانکی ما به دلیل همین تفکرات عقب‌افتاده، 40 سال از دنیا عقب است. در هر حال FATF شاید آخرین فرصتی باشد که پذیرش و یا عدم پذیرش آن، ایران را صاحب فرصتی طلایی دیگر در معاملات جهانی خواهد کرد و یا باز هم باید پذیرای شرایط فعلی با آینده‌ای غیرملموس باشد.

عضو کمیسیون امنیت و امور خارجه مجلس: چین و روسیه نیز درخواست پذیرش FATF از سوی ایران را دارند

محمدجواد جمالی نوبندگانی، عضو کمیسیون امنیت و امور خارجه مجلس شورای اسلامی نیز در این باره به خبرنگار ما گفت: در باره FATF و عدم الحاق ایران به این تعهدنامه، با توجه به شرایط حاکم و لابی گری‌های کشورهایی چون ؛ عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی، مطمئناً برای ایران مشکلاتی را به وجود خواهد آورد و دورزدن تحریم‌ها را برایمان مشکل تر خواهد کرد.

وی در باره اینکه هم اکنون مبادلات مالی کشورمان با بانک‌های چین حتی با چالش و پرداخت‌های بیشتر در اجرا مواجه است که در راستای نپذیرفتن FATF صورت می‌گیرد اظهار داشت: بسیاری از کشورهای دوست ما مانند؛ روسیه و چین هم با توجه به مشکلاتی که در راستای تعاملات بین‌المللی برای آنها ایجاد خواهد شد، از ایران درخواست پذیرفتن FATF را دارند.

وی تصریح کرد: البته پذیرش این تعهدنامه از دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، با بررسی 4 لایحه آغاز شده بود و هم اکنون نیز در آخرین مرحله تحت عنوان «CFT» با اختلاف نظرهایی مواجه شده ایم که با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری و بررسی در مجمع تشخیص مصلحت نظام امیدواریم به نتیجه‌گیری مطلوبی دست یابیم.

جمالی در پایان FATF را شمشیری دولبه ذکر کرد که منافع و معایبی را دارد که نیازمند بررسی بیشتر همه جانبه و جامع دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار