تعداد بازدید: ۱۳۹
نشریه نشنال اینترست نوشت: برکسیت آغاز مشکلات انگلیس است و شاید در نهایت تغییر مبانی سیاسی و قانون اساسی این کشور را در پی داشته باشد
کد خبر: ۹۹۶۶۷
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۳
برکسیت آغاز مشکلات انگليس است
به گزارش سرمدنیوز، پایگاه اینترنتی نشریه نشنال اینترست در تحلیلی درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برکسیت) نوشت: ظرف دو هفته آینده طرح کلی یک توافق در چارچوب توافقنامه خروج ترزا می‌، نخست‌وزیر انگلیس شکل می‌گیرد. بعلاوه انگلیس احتمالا با یک تمدید کوتاه مدت مذاکرات برکسیت، اتحادیه اروپا را ترک می‌کند. پس از برکسیت مشکلات واقعی انگلیس آغاز خواهد شد.

در ادامه این گزارش آمده است: در چند ماه گذشته، شاهد بحران چشمگیری در سیاست انگلیس بوده‌ایم. کسانی که انگلیس را جایگاه اجماع، ثبات و نظم قلمداد می‌کردند، در چند ماه گذشته نبودِ توافق درباره برکسیت و ناتوانی یا بی‌میلی سیاستمداران انگلیسی برای رهبری این موضوع را شاهد بودند.

از آنجائیکه حزب مخالف کارگر از برگزاری همه‌پرسی دوم حمایت می‌کند، حامیان برکسیت نگران شده‌اند که به جای جدا شدن از اتحادیه اروپا اکنون باید تاریخ مذاکرات برکسیت را تمدید کنند یا اینکه منتظر برهم خوردن کل این مسیر باشند. این موضوع موجب شده است تمایل بیشتری برای دستیابی به توافق از خود نشان دهند. آن‌ها به خوبی می‌دانند برکسیت سخت و بدون توافق ناخوشایند و احتمالا از نظر سیاسی غیرممکن است؛ البته برخی از آن‌ها این برکسیت را ترجیح می‌دهند. به همین علت آن‌ها به توافق نیاز دارند و معتقدند بهتر است توافق کنند.

         بیشتر بخوانید:

    ترزا می‌ درباره بن‌بست در مذاکرات برکسیت هشدار داد
    مخالفت اکثر اعضای حزب کارگر با برگزاری دومین همه‌پرسی برکسیت

حامیان برکسیت آشکارا درباره چگونگی دستیابی به توافقی بر اساس توافقنامه می‌ سخن می‌گویند. در ضمن، هرچند حزب کارگر این پیام را مخابره کرده است که خواستار برگزاری همه‌پرسی دوم درباره برکسیت است، اما جرمی کوربین، دبیر این حزب ترجیح می‌دهد این همه‌پرسی برگزار نشود. بعلاوه گروه قابل توجهی از اعضای حزب کارگر به توافق برکسیت رأی مثبت می‌دهند. به همین علت در نهایت اجماع منافعی –هرچند به شکل موقت یا مصلحتی- شکل خواهد گرفت. این اجماع حلقه گم شده دستیابی به توافق درباره برکسیت است.

بعلاوه به نظر می‌رسد احتمالا به این زودی، شاید این هفته، اقدامات برای دستیابی به توافق خروج انجام شود. هنوز مفاد این توافقنامه مشخص نیست و همانند گفتگو‌های بروکسل مفاد این توافق به طور کامل اعلام نشده است، اما مذاکره‌کننده‌های اروپایی تصمیم دارند درباره آن به توافق برسند. برای نخستین بار است که حزب محافظه‌کار انگلیس برای سازش کردن تمایل نشان می‌دهد. اگر پروتکل جدیدی ارائه شود، می‌تواند مبنای رای‌گیری در مجلس عوام را شکل دهد. البته احتمال دارد این روند بیشتر از یک رای‌گیری طول بکشد و روند طولانی‌تر داشته باشد و نیاز باشد ضرب الاجل برکسیت تمدید شود.

بعلاوه مسائل سیاسی بسیاری باقی مانده‌اند که کشور‌های عضو اتحادیه اروپا نمی‌توانند به سادگی درباره آن‌ها به اجماع برسند. بسیاری از کشور‌ها معتقدند اتحادیه اروپا تاکنون برای کاهش نگرانی‌های انگلیس اقدامات بسیاری انجام داده است. مثل همیشه تا درباره همه چیز توافق نشود، درباره چیزی توافق نشده است. اکثر مذاکرات اروپایی‌ها درباره پول و دیگر مسائل مالی در لحظه آخر به نتیجه رسیده است و انتظار می‌رود مذاکرات درباره برکسیت نیز به همین شکل به نتیجه برسد.

پس از آن چه خواهد شد؟ زمانیکه انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شود، مشکلات واقعی همچنان در آنجا باقی خواهد ماند. انگلیس باید درباره روابط بلندمدت با اتحادیه اروپا مذاکره کند. انگلیس همچنین باید با دیگر کشور‌ها از جمله آمریکا درباره توافق‌های تجاری مذاکره کند. البته نشانه‌هایی وجود دارد که این تلاش‌های لندن مشکلات جدی را ایجاد خواهد کرد. در سطح بالاتر، انگلیس باید آینده‌ای جدیدی را برای خود به عنوان یک کشور ترسیم کند. هنوز مشخص نیست انگلیس چه برنامه‌ای دارد.

جنگ تجاری که پس از برکسیت در انگلیس آغاز می‌شود، بسیار مهم است. هیچ یک از دو حزب مهم انگلیس سران خود را دوست ندارند (حزب محافظه‌کار با سیاست‌های ترزا می‌ موافق نیست و حزب کارگر نیز با سیاست‌های کوربین اختلاف نظر پیدا کرده است). بعلاوه هیچ یک از این دو حزب برای اداره امور آمادگی ندارند و نیز مسیر روشنی را برای دوره پس از برکسیت ترسیم و نیز مشخص نکرده‌اند و برای دوره‌های دشوار تصمیم‌گیری مهمی اتخاذ نکرده‌اند. تنش‌های داخلی انگلیس با ایرلند شمالی و اسکاتلند نیز مشکلات بسیاری برای لندن ایجاد خواهد کرد.

انگلیس پس از برکسیت درباره روابط مالی نیز مشکل پیدا خواهد کرد. احتمالا تا پایان سال سران جدیدی برای دو حزب انگلیس و شاید انتخابات و یا درخواست‌های استقلال را شاهد خواهیم بود. شاید برکسیت تنها نخستین اثر در یک درام واقعی است که در نهایت مبانی سیاسی و قانون اساسی انگلیس را تغییر خواهد داد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها